Když se někomu na dovolené podaří stoupnout na mořského ježka, rozhodně to není nic příjemného. Navíc vyndat bodlinu není vůbec nic snadného, jelikož bodlinky jsou opatřeny zpětnými háčky. Pokud bude navíc bodlinka vytáhnuta neodborně, můžete si velmi znepříjemnit každý došlap a to po hodně dlouhou dobu.
ježci na břehu.jpg
Nejlepší je samozřejmě prevence. Pokud víte, že se v moři mořští ježci vyskytují, měli byste mít na nohou boty do vody. Bohužel ne všechny boty jsou ale dostatečnou ochranou. Je samozřejmě možnost mořského ježka také odstranit a přemístit dále do vody nebo na místo, kde není možnost do moře vstoupit a to jen za pomocí vidličky. Možná vám to přijde zvláštní, ale opravdu se to tímto způsobem dělává.
mořský ježek pod vodou.jpg
Zapamatujte si, že byste nikdy neměli vytahovat bodlinku pomocí pinzety . Bodlinka by se totiž mohla rozpadnout na malé části nebo se zlomit, a to už byste ji pak těžko vytahovali ven.
Velmi důležitá je dezinfekce. Pokud ji zrovna nemáte po ruce, můžete vyzkoušet i citronovou šťávu. Místo, kde se bodlinka nachází je důležité každý den dvakrát denně potírat dezinfekcí a obvázat gázou. Za několik dní vám bodlinka sama vyleze a to bez jakéhokoliv bolestivého vytahování. Právě díky dezinfekci se sama uvolní a dostane se ven.
Slyšeli jste někdy o Višněvského masti? Přezdívá se jí višňák. Má podobné účinky jako dezinfekce. Stačí mazat dvakrát denně a obvázat gázou. Ostny by se měly opět uvolnit a dostat ven.
mořský ježek na dlani.jpg
Pokud jsou ale zaraženy opravdu hluboko pod kůží, je lepší, pokud zajdete po vašem návratu z dovolené k lékaři, který už bude vědět, co s tím.
I když je to opravdu nepříjemné, musíte zatnout zuby a vydržet.
Až budete někde na pláži, vždy se dívejte kolem sebe a hlavně na místa, kde šlapete. Můžete tak zachránit sebe nebo někoho ve svém okolí před znepříjemněním dovolené.

regumis.cz | cicirka@seznam.cz

Related Posts

Často je vidíme v televizi nebo na nějakém setkání, kde vypráví o svých zážitcích z cest. Cesty to mohou být různé, kromě Evropy se někteří vydávají třeba i do Indie přes Blízký východ nebo do Ruska, přejdou klidně Ameriku anebo si jen tak vyrazí po České republice křížem krážem. Proč je to vlastně takové terno […]

Tato překrásná země má mnoho co nabídnout, je to mnohem víc než jenom slavný Amsterdam. Atmosféra tohoto státu je ale důležitá i pro Čechy, například v tom, že je zde pochován učitel národů Jan Ámos Komenský. Něco pro milovníky sýrů Věděli jste, že právě Nizozemí je domovem světoznámého výborného sýru Gouda? Je to […]

Tuto historickou atmosféru můžete zažít jen kousek od hranic s Českou republikou. Na německé straně Krušných hor nalezneme hned dvě železniční dráhy, kde se lze projet historickými parními vlaky. Tou první je Pressnitzalbahn neboli Přísečnická dráha. Dráha vede podél řeky Přísečnice, z vlaku tak můžeme pozorovat nádhernou přírodu Krušných hor. Trasa vlaku je: Jöhstadt […]