Tuto historickou atmosféru můžete zažít jen kousek od hranic s Českou republikou. Na německé straně Krušných hor nalezneme hned dvě železniční dráhy, kde se lze projet historickými parními vlaky. Tou první je Pressnitzalbahn neboli Přísečnická dráha.
parní lokomotiva v zimě
Dráha vede podél řeky Přísečnice,  z vlaku tak můžeme pozorovat nádhernou přírodu Krušných hor. Trasa vlaku je:
Jöhstadt  → Schmalzgrube →  Stolln →  Wildbach → Steinbach
Parní vlaky zde jezdí jen v určité dny, zejména ve státní svátky či o víkendech. Cena za jednoho dospělého je 6 EUR, využít lze slevy na dítě, které tak zaplatí jen 5 EUR.
Druhou podobnou tratí jeFichtelbergbahn. Trasa této železnice je následující:

Lázně Oberwiesenthal → Unterwiesenthal → Niederschlag → Kretscham-Rothensehma → Neudorf → Cranzahl.
Trasa je dlouhá 17 kilometrů a historické parní lokomotivy zde vyjíždí každý den. Také tady lze pozorovat malebné lesy Krušných hor. Velkým zážitkem je přejezd přes 110 metrů dlouhý a 23 metrů vysoký  Hüttenbachový viadukt. Cena za dospělého je 7 EUR a za dítě 3 EURA. Využít lze zde také rodinnou jízdenku, která stojí 17 EUR.
jízda parní lokomotivy
Za trochou nostalgie nemusíte ale jezdit za hranice, také u nás v České republice, můžeme několik takových tratí najít. Nejznámější a zároveň také největší je Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka, ve Středočeském kraji. Muzeum se nachází v nádherné přírodě na okraji křivoklátských lesů. Vidět zde můžete jednak parní lokomotivy, jednak také historické motorové lokomotivy či motorové vozy.

Muzeum pravidelně pořádá nostalgické jízdy, kdy se v jednotlivých historických vlacích můžete projet. Vlaky vyjíždějí například do 17 km vzdálených Kolešovic, kde se můžete kochat chmelařskou krajinou, dále také do Berouna, vlak zde projíždí údolím Berounky a nebo se můžete zúčastnit akce Z muzea do muzea, kdy vlaky vyjíždějí do Chomutovského depozitáře Národního technického muzea, kde si taktéž můžete prohlédnout několik starých lokomotiv a vozů.

regumis.cz | cicirka@seznam.cz

Related Posts

Jižní Amerika již dávno není pro evropské cestovatele neznámým kontinentem. Velmi oblíbenými destinacemi se staly Brazílie či Argentina. Nicméně tak zvané Andské státy jsou stále velkou neznámou. Přitom právě tyto nabízejí zcela odlišný pohled na tuto část světa. V některých oblastech zcela chybí výdobytky moderního světa jako internet, televize, zpevněné cesty a tak dále. A možná […]

Když se někomu na dovolené podaří stoupnout na mořského ježka, rozhodně to není nic příjemného. Navíc vyndat bodlinu není vůbec nic snadného, jelikož bodlinky jsou opatřeny zpětnými háčky. Pokud bude navíc bodlinka vytáhnuta neodborně, můžete si velmi znepříjemnit každý došlap a to po hodně dlouhou dobu. Nejlepší je samozřejmě prevence. Pokud víte, že se […]

Často je vidíme v televizi nebo na nějakém setkání, kde vypráví o svých zážitcích z cest. Cesty to mohou být různé, kromě Evropy se někteří vydávají třeba i do Indie přes Blízký východ nebo do Ruska, přejdou klidně Ameriku anebo si jen tak vyrazí po České republice křížem krážem. Proč je to vlastně takové terno a co […]