Chlorování vody zná snad každý dospělý člověk. Dobře si uvědomujeme, že otočíme-li kohoutkem nebo pákovou baterií v domácnosti, poteče takto ošetřená voda, která nás sice zbaví patogenů, ale za cenu volného a vázaného chlóru v různých koncentracích.

plavec v bazénu

Chlór jako toxický plyn nemá moc dobrou pověst mezi některými lidmi a chlorované vodě se někteří lidé vyhýbají třeba i v bazénech. Jde to však i jinak, bez chlóru, kupříkladu ve volné přírodě ve větších nádržích s planktonem a vodními rostlinami a tzv. samočisticí schopností vodních rezervoárů, anebo v menších bazénech včetně těch zahradních, pomocí aktivního kyslíku – ozónu.

děti v bazénu

Kde a kdy ji nasadit

Bezchlorová chemie do bazénu https://www.chlorito.cz/bromova-chemie znamená vyhnout se toxickému chlóru, což má pozitivní efekt zejména ze dvou důvodů. Tím prvním je životní prostředí. Chlór vytváří různé chemické vazby, jak ve vodě, tak i v případě, že do okolního prostředí unikne chlornan sodný, např. z tablet. Vázaný chlór je velmi toxický pro vodní živočichy, plankton i vodní rostliny a samozřejmě i pro zvířata i pro člověka. Druhý důvod je neblahý vliv na lidské zdraví buď vdechování výparů, které se uvolňují z chlorované vody, anebo při kontaktu se sliznicemi a kůží. Zjednodušeně řečeno, chlorovaná voda není pro naše zdraví zrovna ideální.

Bezchlorovou chemií můžeme rozumět např. aktivní kyslík. Ve skutečnosti jde o ozón, označením O3, jehož nestabilní molekula při svém rozpadu vytváří ve vodě peroxidy a další sloučeniny, což jsou tzv. volné radikály, a jejich oxidační efekt možná znáte ze zubařské ordinace. Zubaři používají peroxid vodíku jako perfektní desinfekci při různých zákrocích, jako je např. hloubkové čištění nervových kanálků.

Výhodou aktivního kyslíku je fakt, že po vyprchání volných radikálů z vody tam nezůstává žádný chlór ani jiné zbytkové jedy, a že se pak můžete koupat v desinfikované a čisté vodě. Spolu s dobře navrženou filtrací s výkonným čerpadlem je to pak způsob, jak udržet čistou vodu v bazénu i bez chlóru.

regumis.cz | cicirka@seznam.cz

Related Posts

V dnešní době, kdy je doba taková uspěchaná a hodně rychlá, že lidé nemají třeba čas ani na odpočinek, tak je také hodně nemocí a také psychických problémů. Já sama jsem kdysi ještě trpěla na takové psychické problémy nebo syndrom vyhoření, kdy jsem pracovala jako barmanka a musím říct, že už mě ti lidé někdy […]

Když vypustíte děti do zahrady, aby si tam hrály třeba na pískovišti, budou tam zřejmě mít k dispozici lopatičku, kyblík a plastové formičky, z nichž mohou stavět různé tvary báboviček. Za půl hodiny je ale pravděpodobně hra přestane bavit, protože jim už nic jiného nenabídne. A toto je ta pravá chvíle převléknout se z pyžama […]

Muži, žijící v singlu, to mají v něčem jednoduché, a v něčem velmi náročné. Tentokrát nemáme na mysli úklid domácnosti, praní a žehlení prádla či přípravu pokrmů, spousta mužů umí perfektně vařit, mistrovsky, lépe než mnohé profesionální kuchařky. A zvládají vyprat prádlo naprosto skvěle, protože jakožto technické typy dobře chápou prací programy a umí odhadnout, […]