Upravená zahrada je balzámem pro duši. Prožít celý život v betonové džungli sídliště je nesmírně frustrující a vyčerpávající a každý sebemenší kousek zeleně vnímáme jako velký dar.
zelený trávník

Travnatá plocha a chodníčky

Okrasný trávník je ozdobou každé zahrady. Jeho výsadbu však mohou komplikovat rozvržení chodníků. Kde budou, byste měli znát již předem, ale ne vždy se zdají původní řešení optimální. Zkrátka chodit po zahradě pouze po vyznačených cestách v určitém směru je zbytečně komplikované a tak je jistým řešením tvorba chodníků až poté, co je travní semeno vysázeno.
mraky nad trávníkem
Tento způsob se osvědčil na frekventovaných sídlištích a parcích. Nejprve byl vysázen trávník, a jakmile byl patřičně hustý, lidé po něm mohli chodit podle vlastního uvážení. Vyšlapané cesty v trávě se vydláždily až po několika měsících.
mokrá tráva
Chodníčky však nemusí být fádně betonové, lze je vytvořit z kamenného obkladu, případně kameny pokládat v rozestupech do travnaté plochy. Zajímavé jsou i kombinace velkých plochých kamenů s malými oblázky .
Pěšinky mohou zajímavě oživit i mozaiky z betonových profilů, zámkové dlažby, anebo nášlapy z přírodních plochých valounů. Řešení rozvržení trávníku a pěších cest můžete svěřit architektům, ale ne vždy je tato varianta přijatelná, architekt má totiž určitou představu, která nemusí korespondovat s tou vaší. Inspirujte se na Internetu mnoha fotografiemi, ty totiž promlouvají nejlépe a vybírat můžete ze stovek nápaditých řešení.

Jehličnany

Velká plocha okrasné zahrady svádí k výsadbě okrasných jehličnanů ve značném měřítku. Měli bychom však předem zvážit jejich druhy a především rozměry s ohledem do budoucnosti. Přehnaná výsadba přináší ve finále více starostí, než potěšení, pamatujte také na pravidelnou údržbu okrasných dřevin, na jejich úpravu vzhledu zastřiháváním a prořezy. Naštěstí vede současný trend spíše ke skromnosti a kombinaci dřevin s některými okrasnými travinami, které nevyžadují tolik pozornosti a péče v průběhu letní sezóny.

regumis.cz | cicirka@seznam.cz

Related Posts

Ať už se jedná o stěhování do nového bydlení, nebo jste postavili svůj vysněný rodinný dům a zařizujete si veškeré místnosti nebo se jedná o rekonstrukci, je důležitá promyšlenost v rámci zařízení obývacího pokoje. V případě stěhování do nového se nemusíte obávat, že by bylo nezbytně nutné se zbavit svého oblíbeného kousku, co jste měli […]

Pokud chcete mít i vy bezpečný domov, určitě se zaměřte na pár věcí, které jsme pro vás vyhodnotili jako zásadní v bezpečnosti vaší domácnosti, ať už jde o ochranu majetku v noci či ve dne. Čím víc opatření a překážek pro lupiče, tím větší bezpečnost pro vás a menší pravděpodobnost, že to lupič bude zkoušet. […]

Výměna vzduchu zajišťuje lepší vnitřní klima a může zabránit tvorbě plísní na zdi způsobených přílišnou vlhkostí. Pro větrání platí obecné pravidlo: čím větší je teplotní rozdíl mezi vnitřkem a vnějškem, tím kratší by mělo být. ● Když je venku v letním období horko, okno musí zůstat déle otevřeno než v chladných […]