Dnes je velice snadné koupit auto, aniž byste měli šanci na testovací jízdu. Na online aukcích jako je eBay, si často vsadíte na špatného koně jen na základě kvalitního popisu a spoustě fotek, mnoho výrobců aut také nabízí schémata, díky kterým je koupě auta tak snadná jako objednat si knihu. Ačkoliv je dnes považováno za bezpečné pořídit si nové auto, musíte si být opravdu jisti, že je to přesně to, co hledáte.

mercedes

Jste spokojeni s tím, jak se auto řídí? Cítíte se za volantem příjemně? Je zavazadlový prostor dost velký? To jsou jen základní tři otázky, které si musíte zodpovědět, než podepíšete smlouvu. Ta momentálně nejdůležitější však je – Jak zjistit při zkušební jízdě co nejvíce?

· Žádný spěch
Za prvé, musíte si udělat dostatek času. Nové auto je většinou jedna z nejdražších věcí, co si vůbec můžete koupit, neuspěchejte to. Někteří prodejci vám nabídnou možnost prodloužené zkušební doby, většinou 24-48 hodin, což je nejlepší příležitost, jak auto skutečně poznat. Využijte toho. Pokud máte pocit, že byla testovací jízda příliš krátká, nebojte se ozvat a požadujte delší. Jsou to přeci jen vaše peníze, co prodejce chce.

ford

· Co sledovat
To hlavní, na co se budete dívat, záleží zejména na tom, jestli kupujete nové auto nebo ojeté. V průběhu zkušební jízdy u nového nehledáte chyby, ale jednoduše věci, které vám přijdou nepříjemné nebo naopak zajímavé a fascinující. Pokud máte děti, sledujte, jestli dokážete na zadní sedadla připevnit dětské sedačky, jak těžký je k nim přístup. Našli jste si pohodlnou pozici pro řízení? Zjistěte, jak můžete propojit svůj smartphone se systémem auta. I ta nejtriviálnější otravná maličkost se může proměnit v neodbytný problém v dlouhodobém měřítku, pokud nebude auto pro vás jako dělané.

Pokud kupujete vůz z druhé ruky, platí ta samé, ačkoliv tady musíte i bedlivě sledovat, jestli najdete nějaké závady. Ještě před zkušební jízdou si najděte čas, sedněte k počítači a vyhledejte nejčastější problémy, se kterými se daný typ a model potýká. Pokud je to možné, vezměte si s sebou k jízdě někoho dalšího; vy se můžete v klidu soustředit na řízení a váš společník možná uvidí nebo uslyší něco, čeho byste si jinak nevšimli.
Ujistěte se, že motor je studený, než začnete a sledujte při nastartování výfuky. Dávejte pozor na každý neobvyklý zvuk, který by mohl vycházet z řídícího systému nebo odpružení. Vyzkoušejte všechny způsoby, včetně couvání, ověřte si opotřebení spojky nalezením záběru. Za volantem zůstaňte co nejdéle to půjde, jeďte na různé typy silnic. Sledujte kontrolky, zda nenastanou například problémy s přehříváním či nízkým tlakem oleje. Jakmile jízda skončí, po vypnutí znovu nastartujte, abyste se ujistili, že motor se rozběhne i zahřátý.

staré auto

· Ujistěte se, že řídíte správné auto
Může to znít zvláštně, ale je důležité vědět, že řídíte skutečně to správné auto. Prodejci mohou mít ke zkušební jízdě model vylepšený o mnoho drahých dodatků. Minimálně byste si měli vyzkoušet auto se stejným typem motoru, ale i faktory jako je jiné odpružení či velikost ráfků bude mít vliv na chování auta.

· Zvažte konkurenční modely
Pokud vyzkoušíte více modelů, snáze pak pochytíte rozdíly mezi nimi. Nenechte se přesvědčit vychvalováním prodejce ani nablýskanými brožurami – vyberte si zkrátka auto, co bude mít přesně to, co potřebujete.
Jakmile zkušební jízda skončí, dejte si na čas a v klidu si koupi promyslete. Opusťte předváděcí místnost nebo kancelář prodejce, i kdybyste měli jít jen na krátkou procházku či strávit hodinu v nejbližší kavárně. Pokud na vás nikdo netlačí, nechte zkušenost uležet přes noc. Pokud i po dodatečném přehodnocení a dobrém spánku máte pocit, že auto chcete, je to skutečně vůz pro vás.

regumis.cz | cicirka@seznam.cz

Related Posts

Malé auto má samo o sobě hodně výhod. Samozřejmě, že pokud máme vícečlennou rodinu, tak to zrovna moc o praktičnosti řeč nebude. Zde jsou nastaveny úplně jiné priority. Není zrovna řeč o rodinném autě, s kterým jezdíme na dovolené, ale o daleko menším, které je ideální na provoz ve městě. Výrobci aut je člení do […]

Nejočekávanější SUV, Volkswagen, patří mezi auta klasické německé kvality, plné skvělých nových doplňků. Pojďme se na něj podívat zblízka: Co se týče vzhledu, dá se popsat jedním slovem – svěží. Přední část s plochým buldočím čumákem, přesto ostrými světlomety, dodává autu vzezření řezníka. Dobře navržené linie bočních stran, které hladce přecházejí do dalších částí, působí […]

Ano, je to SUV a to je asi to, co ho nejvíce vystihuje, podle této charakteristiky je totiž přesně dělané. Na první pohled Vypadá přesně, jak má vypadat SUV – velké a namakané, s velkými průduchy vepředu a s typickými mřížkami. Pokud chcete nazvat jeho výraz, řekli byste, že je poměrně agresivní a na jízdu […]