Výměna vzduchu zajišťuje lepší vnitřní klima a může zabránit tvorbě plísní na zdi způsobených přílišnou vlhkostí. Pro větrání platí obecné pravidlo: čím větší je teplotní rozdíl mezi vnitřkem a vnějškem, tím kratší by mělo být.
otevřené okno

● Když je venku v letním období horko, okno musí zůstat déle otevřeno než v chladných zimních měsících.

● Měli byste také otevřít dveře do místnosti a otevřít okna v protější místnosti, to pak zajistí lepší výměnu vzduchu.

● Okno dokořán je mnohem efektivnější než jeho naklápění, které není vhodné zejména v zimním období.

Jak často otevírat okna?

Pro správné větrání nestačí jednou denně otevřít okno.

● Pokud nejste doma během dne, měli byste větrat třikrát denně. To je absolutní minimum.

● Pokud jste celý den doma měli byste okno otevřít čtyřikrát nebo pětkrát.

● V kuchyni byste měli při vaření pokaždé okno otevřít.

● A v koupelně kdykoli jste se sprchovali nebo koupali.

● I v ranních hodinách po vstávání byste měli okno otevřít. Při dýchání a pocení může dospělý člověk značně zvýšit vlhkost v místnosti během noci. Zejména v zimních měsících dochází ke kondenzaci na okně. Proto je nutná výměna vzduchu.

● Ještě předtím, než půjdete spát, měli byste určitě znovu otevřít okno v ložnici, protože čerstvý vzduch vám pomůže zajistit klidný spánek.
odpočinek na parapetu

Ideální doba trvání odvětrání

Jak již bylo zmíněno, měli byste v létě okna otevírat na delší dobu. Dle různých výzkumů se doporučuje dodržovat tyto hodnoty:

● leden, únor a prosinec: 5 minut

● březen a listopad: 10 minut

● duben a září: 15 minut

● květen a říjen: 20 minut

● červen, červenec a srpen: 25 minut

Pokud je v březnu ještě chladno, měli byste tento měsíc větrat jen pět minut. Naopak, například v horkém zářijovém dni byste měli mít možnost otevřít okna na déle než 15 minut. V zimě byste měli během větrání vypnout zdroj tepla. Pak jej po skončení výměny vzduchu můžete opět zapnout.

regumis.cz | cicirka@seznam.cz

Related Posts

Ať už se jedná o stěhování do nového bydlení, nebo jste postavili svůj vysněný rodinný dům a zařizujete si veškeré místnosti nebo se jedná o rekonstrukci, je důležitá promyšlenost v rámci zařízení obývacího pokoje. V případě stěhování do nového se nemusíte obávat, že by bylo nezbytně nutné se zbavit svého oblíbeného kousku, co jste měli […]

Pokud chcete mít i vy bezpečný domov, určitě se zaměřte na pár věcí, které jsme pro vás vyhodnotili jako zásadní v bezpečnosti vaší domácnosti, ať už jde o ochranu majetku v noci či ve dne. Čím víc opatření a překážek pro lupiče, tím větší bezpečnost pro vás a menší pravděpodobnost, že to lupič bude zkoušet. […]

Dostatečná péče o váš domácí bazén není pouze dodávání dostatečného množství chemických přípravků a rozmíchávání jich ve vodě. Celková údržba bazénu stojí trochu více starostí, než si mnoho lidí myslí. Jednoduché menší bazény si vystačí s obyčejnou chemickou úpravou a čas od času vyčistit bazén od větších nečistit, jako je hmyz, listy a kousky […]