Vždy se tradovalo, že z kluka udělá muže vojna. Nyní se sice mluví o tom, že by snad měla být povinná vojenská služba opět zavedena, ale již více než deset let tomu tak není. Společnost tedy stále nemá žádný přechodový rituál, který by jasně uvedl muže do dospělosti.

Mužské vzory chybí
Kde se má vůbec dospívající chlapec naučit, jak se chová a jedná správný muž? Ve škole jsou převážně učitelky a doma mnohdy čeká zase jen žena – matka, která je často na výchovu svých dětí sama. Díky rozvádějícím se manželstvím jsou děti většinou v péči matky a s otcem jsou v kontaktu méně než by potřebovaly. A bez otce a dalších mužů jen těžko lze získávat správnou představu o mužských kvalitách. Naopak chlapci se delší dobu než je zdrávo drží máminých sukní místo aby přes svět otce získávali samostatnost a vydávali se do světa.

Parta a počítače
Nejjednodušší věc, kterou dospívající kluk, plný zmatků, může udělat, je to, že se poflakuje s partou, zkouší kouření a drogy či vysedává v hospodě. Reálný svět vymění za vždy chápající svět počítačů, zvláště když nemá žádné sportovní či jiné zájmové aktivity. Dostatek času na nicnedělání a přemýšlení tak nějak patří k dospívání, ovšem také je třeba něco rád podnikat s rodiči, s otcem jít fandit nebo si jen tak povídat.

Dlouhodobý proces
Vstup do dospělosti je u každého jinak dlouhý, ale nikdy není jednoduchý. Je to snad získání řidičáku, odchod od rodičů nebo ztráta rodičů či snad když se sám stane mladý muž rodičem? Získání vlastností jako je rozhodnost, vytrvalost, respekt, zásadovost nepřijde nikdy jen tak samo od sebe.

Muž to nemá lehké
Muž by měl žít svůj život naplno, přijmout svoji svobodu a hlavně zodpovědnost za všechny svoje činy a postoje. To se stane jen tím, že se naučí překonávat překážky a že bude sám svoje mužství v každodenním životě budovat.

regumis.cz | cicirka@seznam.cz

Related Posts

Italové Itálie je svobodnou zemí již desítky let. Zatímco u nás vládl reálný socialismus, na jihu Evropy se budoval odlišný společenský systém. Žít ve svobodné zemi znamená více možností, podporu individuálního rozvoje nejen v podnikání, ale i ve vztazích mezi lidmi. V Československu se žilo kolektivismem, ale západní Evropa se na tento […]

Cesta nejen k mužskému srdci vede přes jeho žaludek. Není tedy asi překvapením, že i mnohé vůně ve své podstatě s jídlem i souvisí. Které vůně jsou pro muže v sexu coby apetitem? Pánové a jejich chuťové pohárky. 1. Muži milují kokos – zde myšleno kokos na ženě v rámci použití šamponu či […]

Zajímavé je, že vztah: mladá žena a o dost starší muž se bere jako normální a perspektivní, kdežto vztah: mladý muž a o dost starší žena je považován téměř za něco úchylného a všeobecně zatracovaného. Takový muž přece nemůže být normální a žena je prostě jen na „zajíčky“. Přitažlivého mladíka si vydržuje a muž […]